Nová metoda operace kýl většího rozsahu

Unikátní operace kýly. Méně bolesti, komplikací a rychlý návrat k normálnímu životu

Zcela novou unikátní operační metodu přístrojem Fasciotens, která umožňuje operovat velké kýly bez změny anatomie břišní stěny, použili před několika dny při operaci naši chirurgové v Masarykově nemocnici v Rakovníku, jenž patří pod plzeňské zdravotnické uskupení Privamed Group. Systém byl vyvinutý v Německu a využívá se na defekty větší než dvacet centimetrů. "Funguje na principu plynulého tahu za okraje břišní stěny už během operace, což následně chirurgovi umožní rekonstruovat a uzavřít břišní stěnu bez napětí i v těch případech, kdy se jedná o rozsáhlý a obtížně řešitelný defekt," říká primář chirurgického oddělení rakovnické nemocnice MUDr. Marek Mašík.

V čem tedy byla operace unikátní?
Technologií, která umožní uvolnění fascie (struktury z pojivové tkáně, které obklopují svaly a orgány - poznámka redakce) bez nutnosti další a rozsáhlejší preparace. Fasciotens se většinou používá pro defekty, kde chybí více než 18 až 20 centimetrů vaziva.

Jak dlouho operace trvala?
Konstantně probíhá po dobu min 30 minut, ale u pacientů po komplikovaných břišních operacích s déle trvající preparací se musí počítat s cirka třemi hodinami i déle. Zhruba stejně dlouho trvala i naše první operace touto metodou.

Jaké jsou její výhody a přínosy pro pacienta?
Přináší pacientovi nejen rychlejší rekonvalescenci a menší bolesti, ale také snižuje riziko nežádoucích komplikací. Vzhledem k menší nutnosti preparace tkání je menší riziko krvácení.

Setkáváte s větší kýlou, která vyžaduje tento způsob řešení, často?
Monstrózní kýly podobného typu jsou relativně vzácné, asi jedna až dvě za rok.

Z jakých příčin k takto velkým kýlám dochází?
U každého je to jiné, ale často je potřeba hodně času na vznik takové kýly. Lidé se mnohdy bojí jít k lékaři s menší kýlou, která nedělá problémy. Vznikají ale i po velkých břišních operacích, kdy je komplikované hojení velkých ran na břiše.