Novorozenecké oddělení (Dětská alergologie)

Novorozenecké oddělení je odborným pracovištěm, které poskytuje v prvních dnech po narození péči fyziologickým novorozencům a jejich matkám. Sestry učí matky ústně a nácvikem přebalovat dítě, koupat ho, měřit mu tělesnou teplotu, přikládat ke kojení a celkově pečovat o dítě. Matky se naučí starat se o pupeční pahýl a dětem se na oddělení každý den pobytu sleduje váha a hladina bilirubinu (neinvazivní metodou). Každé dítě má v postýlce monitor dechu, který si matky mohou na první měsíce po porodu zapůjčit i domů. Silnou stránkou malého oddělení je možnost věnovat se individuálně všem matkám, tak aby odcházely domů spokojené. Za úspěch oddělení považujeme stoupající počet porodů a spokojené matky.

Objednat na vyšetření
Telefon
313 525 484
E-mail
psenickova@nemorako.cz
Vedení oddělení
MUDr. Božena Pšeničková, CSc.
Vedoucí lékař

MUDr. Božena Pšeničková, CSc.

Dagmar Řezáčová
Vrchní sestra

Dagmar Řezáčová


Návštevní hodiny
PO 12:00 - 18:00
ÚT 12:00 - 18:00
ST 12:00 - 18:00
ČT 12:00 - 18:00
12:00 - 18:00
SO 12:00 - 18:00
NE 12:00 - 18:00

Návštěvu lze uskutečnit i v jinou dobu, ale mimo hlavní vizity – vždy po dohodě s ošetřujícím personálem.

Spektrum lékařské péče

Dětský lékař je přítomen u každého porodu, a sleduje tak dítě od prvních minut jeho života.

Denně provádí vizity a sleduje celkový stav dítěte. Novorozenci se závažnou poruchou adaptace, závažnou vrozenou vadou, předčasně narození nebo s onemocněním (jako je infekce nebo závažná novorozenecká žloutenka) jsou převáženi převozovou službou pro novorozence na specializovaná oddělení.

Základní vyšetření novorozence

  • vyšetření na novorozeneckou žloutenku pomocí přístroje (dítě tedy nemusí absolvovat krevní odběr)
  • předepsané screeningové vyšetření dědičných vad (odběr krve z patičky)
  • vyšetření kyčelních kloubů ortopedem nebo pediatrem
  • vyšetření zraku na šedý zákal
  • vyšetření sluchu na OAE

Na každém porodním pokoji je vyhřívané lůžko pro novorozence, elektrická odsávačka, oxymetr a ambuvak. Porodní pokoj pro novorozence po operativních porodech má navíc přístroj NEOPUFF a oxymetr. Novorozenecký box na oddělení je vybaven Inkubátory, monitorem, oxymetrem, fototerapii, odsávačkou, ambuvakem, minoltou, otoskopem a přístrojem na měření sluchu.

Nadstandardní pokoje jsou vybaveny lůžkem pro rodičku, lůžkem pro novorozence, zařízením pro péči o novorozence, WC a sprchou. Dále je k dispozici přistýlka pro pobyt doprovodu, lednice, LCD TV a Wi-Fi připojení k internetu.

Další výhodou nadstandardního pokoje je možnost návštěv 24 hodin denně a také, stravování přímo na pokoji.

Klasické lůžkové pokoje jsou v péči o novorozence vybaveny stejně, chybí pouze přistýlka pro doprovod a mají společné sociální zařízení.

Všem matkám nabízíme možnost zapůjčení monitoru dechu pro novorozence.

Od 1.1. 2022 byl Správní radou nadace stanoven příspěvek/poplatek za zapůjčení monitoru dechu na půl roku 1200,- Kč /tj. 6 měsíců x 200,- Kč/.

Fyziologický novorozenec je na oddělení hospitalizován minimálně 72 hodin po porodu. Matka je s novorozencem propuštěna domů, pokud jsou provedena všechna potřebná screeningová vyšetření a při uspokojivé hladině bilirubinu, neklesající váhové křivce a dostatečné laktaci.

Návštěvy

Návštěvu lze uskutečnit i v jinou dobu, ale mimo hlavní vizity – vždy po dohodě s ošetřujícím personálem.

Pokud jsou na pokoji dvě matky, musí se návštěva uskutečnit mimo pokoj, v místě k tomuto účelu určeném, aby se zachovalo soukromí druhé rodičky.

Chcete vědět více?

Neváhejte a zeptejte se na cokoliv ...