Novorozenecké oddělení (Dětská alergologie)

Novorozenecké oddělení je odborným pracovištěm, které poskytuje v prvních dnech po narození péči fyziologickým novorozencům a jejich matkám. Sestry učí matky ústně a nácvikem přebalovat dítě, koupat ho, měřit mu tělesnou teplotu, přikládat ke kojení a celkově pečovat o dítě. Matky se naučí starat se o pupeční pahýl a dětem se na oddělení každý den pobytu sleduje váha a hladina bilirubinu (neinvazivní metodou). Každé dítě má v postýlce monitor dechu, který si matky mohou na první měsíce po porodu zapůjčit i domů. Silnou stránkou malého oddělení je možnost věnovat se individuálně všem matkám, tak aby odcházely domů spokojené. Za úspěch oddělení považujeme stoupající počet porodů a spokojené matky.

Objednat na vyšetření
Telefon
313 525 484
E-mail
psenickova@nemorako.cz
Vedení oddělení
MUDr. Božena Pšeničková, CSc.
Vedoucí lékař

MUDr. Božena Pšeničková, CSc.

Dagmar Řezáčová
Vrchní sestra

Dagmar Řezáčová


Návštevní hodiny
PO 12:00 - 18:00
ÚT 12:00 - 18:00
ST 12:00 - 18:00
ČT 12:00 - 18:00
12:00 - 18:00
SO 12:00 - 18:00
NE 12:00 - 18:00

Návštěvu lze uskutečnit i v jinou dobu, ale mimo hlavní vizity – vždy po dohodě s ošetřujícím personálem.

Spektrum lékařské péče

Dětský lékař je přítomen u každého porodu, a sleduje tak dítě od prvních minut jeho života.

Denně provádí vizity a sleduje celkový stav dítěte. Novorozenci se závažnou poruchou adaptace, závažnou vrozenou vadou, předčasně narození nebo s onemocněním (jako je infekce nebo závažná novorozenecká žloutenka) jsou převáženi převozovou službou pro novorozence na specializovaná oddělení.

Základní vyšetření novorozence

  • vyšetření na novorozeneckou žloutenku pomocí přístroje (dítě tedy nemusí absolvovat krevní odběr)
  • předepsané screeningové vyšetření dědičných vad (odběr krve z patičky)
  • vyšetření kyčelních kloubů ortopedem nebo pediatrem
  • vyšetření zraku na šedý zákal
  • vyšetření sluchu na OAE

Na každém porodním pokoji je vyhřívané lůžko pro novorozence, elektrická odsávačka a ambuvak. Porodní pokoj pro novorozence po operativních porodech má navíc přístroj NEOPUFF a oxymetr. Novorozenecký box na oddělení je vybaven Inkubátory, monitorem, oxymetrem, fototerapii, odsávačkou, ambuvakem, minoltou, otoskopem a přístrojem na měření sluchu.

Nadstandardní pokoje jsou vybaveny lůžkem pro rodičku, lůžkem pro novorozence, zařízením pro péči o novorozence, WC a sprchou. Dále je k dispozici přistýlka pro pobyt doprovodu, lednice, LCD TV a Wi-Fi připojení k internetu.

Další výhodou nadstandardního pokoje je možnost návštěv 24 hodin denně a také, stravování přímo na pokoji.

Klasické lůžkové pokoje jsou v péči o novorozence vybaveny stejně, chybí pouze přistýlka pro doprovod a mají společné sociální zařízení.

Všem matkám nabízíme zapůjčení monitoru dechu pro novorozence za 900 Kč na půl roku.

Fyziologický novorozenec je na oddělení hospitalizován minimálně 72 hodin po porodu. Matka je s novorozencem propuštěna domů, pokud jsou provedena všechna potřebná screeningová vyšetření a při uspokojivé hladině bilirubinu, neklesající váhové křivce a dostatečné laktaci.

Návštěvy

Návštěvu lze uskutečnit i v jinou dobu, ale mimo hlavní vizity – vždy po dohodě s ošetřujícím personálem.

Pokud jsou na pokoji dvě matky, musí se návštěva uskutečnit mimo pokoj, v místě k tomuto účelu určeném, aby se zachovalo soukromí druhé rodičky.

Chcete vědět více?

Neváhejte a zeptejte se na cokoliv ...