Nejčastější otázky a odpovědi

1. Ráda bych si prohlédla vaše porodní sály. Chtěla bych se zeptat, kdy je to možné a jak dlouho dopředu mám zavolat a domluvit termín?

Prohlídka porodních sálů je možná kdykoli. Nemáme žádný přesný termín. Je dobré zavolat tak 30–60 minut před vaším příjezdem na porodní sál (číslo 313 525 460), aby nebyly sály plné – jinak byste z prohlídky nic neměla.

2. Je potřeba se k porodu registrovat?

Registrace v naší porodnici je nutná.

Zobrazit registrační formulář

3. Musím chodit do Rakovníka do těhotenské poradny?

Ano, je nutná minimálně 1 návštěvu v naší těhotenské poradně po 36. týdnu. Ideálně všechny kontroly po 36. týdnu již u nás, ale není to povinné. Během první návštěvy lékař nebo sestřička zadá Vaše jméno a údaje do informačního systému a s lékařem můžete probrat porodní plán, způsob porodu a podobně a především dokončíte registraci k porodu.

4. Proč je potřeba dávat novorozenci vitamin K?

Novorozenci se rodí se sníženým množstvím vitaminu K v krvi, a proto jsou ohroženi zvýšeným rizikem většího krvácení. Říká se tomu „krvácivá nemoc novorozence“. Má dvě formy. Časná mezi 2. a 8. dnem se projevuje krvácením do trávicího traktu, kůže, z pupečníku, z nosu a vzácně do mozku. Pozdní forma od 8. dne do 6. měsíce probíhá jako závažné krvácení do mozku s celoživotními následky.

Této nemoci lze předejít podáním vitaminu K. Malé množství (0,1 ml) se podá do svalu nebo dvě kapky do úst. Při podání kapiček je nutné u kojených dětí pravidelně podání opakovat až do 3. až 6. měsíce věku.

 

Chcete vědět více?

Neváhejte a zeptejte se na cokoliv ...
Masarykova nemocnice Rakovník