Rakovnická nemocnice nabízí moderní šetrné metody léčby inkontinence

Jako jedno z mála v České republice nabízí Gynekologicko-porodnické oddělení Nemocnice Rakovník v rámci léčby inkontinence standardně operační metodu TVT.

„Kvůli TVT jsem byl na školení v Německu, protože existují situace, kdy metoda TOT nestačí a je nedostatečná a já bych stejně chtěl klientkám pomoci. Z mých zkušeností vyplývá, že je vhodná u mladších žen, kdy nehrozí chronická bolest kyčlí, která se velmi špatně poté léčí a nevadí při pohlavním styku. Dále ji používám, pokud je močová trubice naprosto nepohyblivá anebo se jedná o močovou trubici, kde svěrač nefunguje ani maličko. Pak mám ještě zkušenost že funguje lépe u žen, které mají úniky ve stoje a při kýchnutí v leže moč udrží,“ uvedl primář Gynekologicko-porodnického oddělení rakovnické nemocnice MUDr. Radek Poláček.
Inkontinence tedy nekontrolovaný únik moči ničí lidem životy, především ty společenské. K tomu dochází při fyzické činnosti nebo při kašli či smíchu. Pacientky s touto chorobou přestávají aktivně žít, chodit do kin, do divadel, na koncerty atd. Jejich jedinou starostí při opuštění domova je myšlenka na únik moči, jestli je po cestě dostatek toalet, jestli bude společensky únosné pohybovat se mezi lidmi atd. „Velmi často také tyto pacientky málo pijí v představě, že pokud budou málo pít, budou chodit méně na WC. Bohužel to není pravda a ještě si tím mohou zhoršit jiné choroby, například vysoký krevní tlak, žlučníkové a ledvinové kameny a podobně,“ upřesnil primář
Mezi lidmi je bohužel velmi rozšířený názor, že tyto potíže patří k věku a nedá se s nimi nic dělat. Toto je ovšem velký omyl! Urogynekologická ambulance v Rakovnické nemocnici může těmto pacientkám nabídnout širokou diagnostiku a farmakologickou i operační léčbu. Disponuje kvalitním urodynamickým přístrojem – což je specializovaný počítač se senzory měřícími tlak v močovém měchýři a v dutině břišní. „Dále provádíme vyšetření pánevního dna a močového měchýře na ultrazvukovém přístroji s 4D zobrazením. Ambulance používá k farmakoterapii široké spektrum léků tlumícími únik moče nebo náhlé nucení,“ doplnil Poláček.
Mezi metody, které lečí inkontinenci, patří kromě zmíněné operace TVT i TOT. V rakovnické nemocnici ročně provedou asi 70 TOT a zhruba 15-20 TVT. To jsou velice dobré výsledky, jestliže Rakovničtí s operací TVT začali až v roce 2019.
„TVT je výhodnější u případů, kdy je potřeba močovou trubici více podpořit (dá se jakoby více dotáhnout - ale stále se musí jednat o volně uloženou - bez tahu- vaginální pásku). TVT se dá ještě dva dny po operaci dotáhnout nebo uvolnit a tím jemně korigovat její účinek,“ objasnil primář.
V současné době se však používá spíše TOT. „Je to nástupnická metoda, tedy novější, rychlejší a bezpečnější a hrozí menší riziko poranění močového měchýře, ale má také určité nevýhody, mezi které patří téměř nesnesitelné bolesti kyčlí a stydké kosti,“ řekl Poláček.
Pracovní neschopnost se po operacích doporučuje minimálně 14 dní u fyzicky nenáročných zaměstnání a někdy až 2 měsíce u fyzicky náročných zaměstnání. Po celou dobu je nutný přísný klidový režim, kdy se nezapíná břišní lis. Pacientky tedy nesmí zvedat těžká břemena, mít salvy kašle, nesmí také dřepět na bobku a podobně, zkrátka nedělat nic, co stlačuje nebo napíná břicho.
Ženy se mohou na specialisty z rakovnické nemocnice obrátit s jakýmkoliv problémem, najdou zde vždy pomoc. K objednání slouží telefonní číslo 313 525 466, objednací lhůty se zatím daří stlačovat na 14 dnů.

Kontakt:

MUDr. Radek Poláček
primář Gynekologicko-porodnického oddělení Masarykovy nemocnice Rakovník
tel. 313 525 464
mail: polacek@nemorako.cz

(JZ)