Lékárna rakovnické nemocnice má novou vedoucí lékárnici

Lékárna rakovnické nemocnice má od začátku června novou vedoucí lékárnici. Je jí magistra Yvona Šilerová, která v Rakovníku prošla lékárnou u Zlatého lva a posléze i lékárnou v poliklinice na náměstí.

„Od malička mě zajímalo, jak funguje lidské tělo a přitahovala mě medicína, jen jsem si v budoucnu neuměla představit rodinný život s dětmi s kvalitní prací lékaře. Proto jsem si zvolila farmacii, která mi připadala v tomto ohledu zvládnutelnější. Tohoto rozhodnutí nelituji, byť mé původní představy se hodně liší od reality. Ale umím si v tom najít své a jsem ráda, že jsem tento obor vystudovala,“ prozrazuje.

Zmíněnou realitou je, jak vyplývá z jejích dalších slov, fakt, že začínají převažovat ekonomické aspekty nad lékařskými a zdravotnickými. Tlaky farmaceutických firem jsou čím dál tím vyšší, takže farmacie trochu ztrácí na odbornosti.

„Pokud bych měla mluvit sama za sebe, musím říct, že jsem přesvědčena o tom, že zdraví člověka pramení z jeho životního stylu. Strava, pohyb, zvládání stresu a způsob odpočinku hrají nedůležitější roli v tom, aby člověk byl fyzicky i duševně zdráv. Toto bohužel řada lidí v dnešní době neví, nebo nechápe a chce od problémů pomoci pouze formou léků. V tomto ohledu mi chybí osvěta, která by měla začít už od nejútlejšího věku. To bohužel příliš nefunguje, což je vidět na všech generacích. Narůstá počet lidí s civilizačními chorobami, které jsou způsobeny nejen znečištěným životním prostředím,“ pokračuje.

Díky tomu, že zdejší lékárna je součástí zdravotnického zařízení s větším počtem specializovaných ambulancí, je mimo jiné dobře zásobena léky pro diabetiky. „I ceny pro tuto skupinu pacientů se snažíme nastavit tak, aby nedopláceli a pokud ano, jen minimálně. Také nemusí navštěvovat další lékárny, obvykle tu dostanou vše, co potřebují. To samé se dá říci i o alergologii, která je také specifickým oborem. Ne všechny veřejné lékárny mají běžně skladem léky pro alergiky a léky ovlivňující imunitu. Co nám zatím chybí, je laboratoř. To bych chtěla změnit, ale asi to nebude tak rychlé, jak bych si představovala,“ uzavírá.