Dobrý den, položil jsem prostřednictvím internetových stránek České průmyslové zdravotní pojišťovny následující dotaz: Dobrý den, jsem dlouholetým pojištěncem ČPZP a prosím o sdělení, proč ČPZP nechce , dle sdělení lékaře, uzavřít s tímto lékařem smlouvu na ošetřování jeho pacientů. Jedná se o MUDr. Michaila Šotolu, který pracuje od listopadu v nemocnici Rakovník na plicním oddělení. V Rakovníku přes rok nefungovalo plicní oddělení, protože jediná lékařka odešla do důchodu. Teď, když konečně plicní ambulance funguje alespoň dva dny v týdnu, tento lékař mi nemůže předepsat lék Seretide Diskus, protože nemá s ČPZP smlouvu na ošetřování jejích klientů. Trpím nemocí CHOPN a je pro mne tento lék důležitý, obzvláště v těchto zimních měsících. Prosím o sdělení důvodu co brání uzavření smlouvy s tímto lékařem z Vaší strany. Děkuji za rychlou odpověď. ČPZP mi obratem odpověděla následující : Odpověď na Váš dotaz zní: Vážený pane ............. reaguji na Váš dotaz ohledně plicního oddělení v nemocnici Rakovník. Česká průmyslová zdravotní pojišťovna neposílala zamítavé stanovisko, pouze si vyžádala u nemocnice doplňující informace a žádost je nyní ve schvalovacím procesu. Nemocnici budeme informovat ihned po posouzení žádosti o uzavření této smlouvy. S pozdravem a přáním hezkého dne Děkujeme za Váš zájem. A nyní můj dotaz ! Kde je žába na prameni? Ve zdejší nemocnici, nebo u zmíněné pojišťovny? Choroba u pacienta se neptá, proč úřední šiml řehtá tak dlouho a lékař nemá uzavřenou smlouvu s jednou z největších zdravotních pojišťoven. Myslím, že v dnešní době, kdy máme emailovou poštu a internetové propojení nemocnice s pojišťovnou by uzavření smlouvy lékaře s pojišťovnou mělo být otázkou hodin, nejvýše jednoho pracovního týdne zainteresovaných úředníků. Zřejmě jsou ale všichni velice zaneprázdněni a na trpících pacientech jim nezáleží.

Dobrý den,
děkujeme za dotaz.


Za zajištění zdravotní péče je odpovědná zdravotní pojišťovna a vedle toho obecně stát či kraj.
Nemocnice vědoma si výpadku péče v oblasti plicního lékařství našla lékaře v oboru pneumologie, absolvovala výběrové řízení a zahájila poskytování péče v chybějícím oboru. Suplovala tak odpovědnost někoho jiného.
Pokud jsou některé zdravotní pojištovny schopné nasmlouvat a zajistit péči v podstatě obratem a jiné nikoliv, je třeba se ptát především jich i s ohledem na to, že základní vztah je mezi pojištěncem a zdravotní pojištovnou.

MUDr.Tomáš Jedlička
jednatel společnosti
Masarykova nemocnice Rakovník s.r.o.